Prečo kĺby bolia viac v zime?
Popis ochorenia
Bolesti kĺbov sú nepríjemným zdravotným problémom, ktorý ovplyvňuje milióny ľudí na celom svete. Netýkajú sa len starších ľudí, mnohí mladí ľudia sa s týmito bolesťami stretávajú denne pri vykonávaní svojich povinností alebo obľúbených aktivitách. Bolesti kĺbov sa líšia, môžu byť tupé a ťahavé alebo ostré a bodavé. Niekedy nás táto bolesť prekvapí raz začas a potom zmizne, no horšie je, keď sa začne objavovať pravidelne alebo keď je súčasťou nejakého pohybu.
Prejavy ochorenia
Bolesti kĺbov sa môžu prejavovať rôznymi spôsobmi a ich charakter môže byť odlišný v závislosti od príčiny a závažnosti problému. Najvýraznejším prejavom je ostrá, tupá, ťahavá alebo pulzujúca bolesť, ktorá sa môže prejaviť pri pohybe, ale aj v pokoji. Postihnuté kĺby sú často začervenané, opuchnuté a citlivé na dotyk. Pacienti zvyčajne pociťujú zhoršenú pohyblivosť kĺbu. To, že niečo nie je v poriadku môžu naznačovať aj rôzne zvuky ako cvakanie, vŕzganie a pukanie v kĺbe. Častým prejavom, že sa niečo deje býva aj stuhnutosť kĺbov po dlhšej neaktivite. Ak dôjde ku závažným zápalovým ochoreniam, nie je ničím nezvyčajným, keď sa objaví horúčka, únava a nevoľnosti.
Najčastejšie otázky
- Čo spôsobuje bolesti kĺbov? Bolesť kĺbov môže byť spôsobená rôznymi faktormi, vrátane zápalu, opotrebenia kĺbu alebo zranenia. Môže byť tiež dôsledkom iného ochorenia, ako je napríklad osteoartritída, reumatoidná artritída, dna, infekcie kĺbov, poranenia, športové zranenia, tendinitída (zápal šliach), burzitída (zápal tekutiny napĺňajúcej priestor okolo kĺbov) a mnoho iných.
- Ako sa diagnostikuje príčina bolestí kĺbov? Najčastejšie lekár pošle pacienta na rôzne testy, aby zistil príčinu bolestí. Môžu to byť krvné testy, röntgenové snímky, magnetická rezonancia alebo artroskopia.
- Aké sú bežné spôsoby liečby bolestí kĺbov? Liečba vždy závisí od príčiny bolesti. Môže zahŕňať užívanie analgetík alebo protizápalových liekov, fyzioterapiu, cvičenie či zmenu životného štýlu. V najhorších prípadoch je nutné vykonať chirurgický zákrok. Je však dôležité aby sme mali na pamäti, že chirurgický zákrok by mal byť posledným riešením tohto zdravotného problému, nakoľko so sebou prináša množstvo rizík.
- Čo môžem urobiť doma na zmiernenie bolestí kĺbov? Pri bolesti kĺbov najčastejšie siahame po liekoch proti bolesti. Aj keď úľava príde skoro okamžite, je dôležité neignorovať fakt, že takto sa problém nerieši, skôr sa tlmí len následok. Ak lieky od bolesti užívame dlhodobo, môže sa stať, že sa objavia nežiaduce účinky analgetík, ako sú žalúdočné problémy, problémy s obličkami, kardiovaskulárne riziká, krvácania, poškodenia pečene, neuropatické bolesti, zvýšené riziko infekcií. Najvhodnejšie je zmeniť stravu, začať cvičiť, užívať doplnky stravy, vyhýbať sa nadmernému zaťažovaniu kĺbov alebo používať magnetoterapiu.
- Ako mi môže pomôcť magnetoterapia pri bolesti kĺbov? Používaním pulznej magnetoterapie na bolesti kĺbov sa môžete vyhnúť bolestivej operácii či výmene kĺbu. Liečba je bezbolestná, bez vedľajších účinkov, okrem toho, že má účinky proti bolesti, pôsobí aj protizápalovo a protiopuchovo. Magnetoterapia pomáha zlepšovať hybnosť problémového kĺbu a tiež pomáha predchádzať ďalšiemu poškodeniu. Môžete ju používať aj v prípade, že užívate lieky. Je klinicky testovaná a používa sa v pohodlí domova.
Riešenie:
Stretli ste sa už s magnetoterapiou? Je to fyzikálna liečba, ktorá sa využíva v ambulanciách, kúpeľných a zdravotníckych zariadeniach a stáva sa čoraz populárnejšou aj vo fyzioterapeutických centrách. Vedeli ste, že používanie magnetoterapie je tak jednoduché, že ju môžete používať doma?
Pulzná magnetoterapia pri bolestiach kĺbov využíva svoje protibolestivé, protizápalové, protiopuchové a vazodilatačné účinky (prekrvuje tkanivo). Ak máte akútne bolesti, určite oceníte, že Vám ich dokáže zmierniť bez vedľajších účinkov. Potlačí zápaly, ktoré môžu byť jednou z príčin neutíchajúcich bolestí, odstráni opuchy a vďaka tomu, že prekrví bolestivú oblasť, pomáha s hybnosťou kĺbu.
Najdôležitejšie je spomenúť, že táto liečba, bez vedľajších účinkov, sa môže používať dlhodobo, nemá kontraindikácie s liekmi a používa sa v pohodlí domova. Nemusíte nikam cestovať, takže Vám šetrí čas aj peniaze.
V neposlednom rade treba pripomínať fakt, že magnetoterapiu môžete používať aj na iné ochorenia a môže ju využívať celá rodina. Pri pravidelnom a správnom používaní sa výsledky dostavia rýchlo.